DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Alphitophagus bifasciatus Say
     
 
Alphitophagus bifasciatus Say Drukuj

 

Chrząszcz długości 1,5-2,0 mm, brązowoczarny lub żółtawy, lekko połyskujący, delikatnie owłosiony. Głowa w zarysie trójkątna, w tylnej części wypukła i schowana pod przedplecze. Czułki 11-członowe z wyraźną buławką, oczy duże. Przedplecze szersze od długości, wypukłe, pokryte punktami. Przednie kąty przedplecza wyciągnięte do przodu i szeroko zaokrąglone. Długość pokryw jest 1,3 do 1,6 razy większa od ich szerokości, wierzchołki pokryw delikatnie zaokrąglone. Powierzchnia pokryw bardzo słabo punktowana, pokryta białymi włoskami. Spód ciała i nogi ciemne.

Jajo jest owalne o wymiarach 0,6 x 0,2 mm, kremowobiałe, pokryte drobnymi dołkami. Larwa koloru brudnobiałego, dorasta do 3 mm długości. Głowa i trzy pierwsze segmenty są brązowe, całe ciało pokryte długimi włoskami. Poczwarka typu wolnego, długości 2 mm, kremowobiała, lśniąca, pokryta rzadkimi włoskami. Na bokach 5 segmentów odwłokowych występują charakterystyczne wyrostki. Do poczwarki zwykle przyczepiona jest ostatnia wylinka larwalna.

Chrząszcze mogą żyć około 300 dni i spotykane są w magazynach przez cały rok. Są bardzo ruchliwe, lecz nie latają. Mogą odżywiać się produktami zbożowymi lub grzybnią pleśni. Samica składa jaja pojedynczo na produkty, dziennie do 9 sztuk.

Spotykany był na różnych produktach takich jak ziarno zbóż, nasiona roślin oleistych i ich przetwory, kopra, kakao, orzechy, pasze, suszone owoce, zioła i przyprawy. Najczęściej występuje na pleśniejących produktach ale nie można go zaliczyć do typowych mycetofagów, bo rozwija się także na wilgotnych produktach pozbawionych pleśni. Tak więc szkodnik może wyrządzać pewne szkody w przechowalniach. Pochodzi z Ameryki, obecnie spotykany na całym świecie.