DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Mklik próchniczek (Ephestia elutella Hübner)
     
 
Mklik próchniczek (Ephestia elutella Hübner) Drukuj

Rozpiętość skrzydeł 16-22mm, długość ciała 8-11mm. Przednie skrzydła niebieskawo szare lub brązowo szare z dwoma jaśniejszymi, poprzecznymi przepaskami. Samce u podstawy skrzydeł mają pęczek jasnych włosków. Tylne skrzydła jasnoszare. Głowa i tułów brązowo szare lub popielate.

Jaja zaraz po złożeniu są białe, połyskujące, prawie okrągłe. Gąsienice białe, różowe lub zielonkawe do 14 mm długości. Poczwarka 7-9 mm długości, ukryta w kokonie.

Motyle nie pobierają pokarmu i żyją do kilkunastu dni. Samica składa do 150 jaj bezpośrednio na produkty pokarmowe. Gąsienice po wyjściu z jaj wytwarzają przędzę i żerują w kokonie.

W temperaturze pokojowej jedno pokolenie rozwija się w ciągu 82-364 dni, gdyż pewien procent gąsienic zapada w diapauzę. Motyle spotykane są w wolnej przyrodzie i w sierpniu składają jaja na suszące się liście tytoniu. W magazynach rozwój jest możliwy w temperaturze powyżej 15ºC, w pomieszczeniach ogrzewanych mogą rozwinąć się 2 lub 3 pokolenia. Szkodnik poraża ziarna zbóż i jego przetwory, zioła, suszone warzywa i owoce, tytoń, nasiona kakao, czekoladę. Gatunek kosmopolityczny.