DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Pustosz wypuklak (Niptus hololeucus Fald.)
     
 
Pustosz wypuklak (Niptus hololeucus Fald.) Drukuj

Chrząszcz długości 3,0-4,5 mm, barwy czerwonordzawej, z mocno uwypuklonymi pokrywami . Na całym ciele żółte włoski o różnej długości. Golenie nóg mocno rozszerzone. Jajo jest białe, długości 1 mm, na powierzchni pokryte kleistą substancją. Larwa zaraz po wyjściu z jaja pokryta gęstymi włoskami, do których przyczepiają się resztki produktów. Poczwarka 3-4 mm długości, pokryta jest rzadkimi, ciemniejszymi włoskami.

Chrząszcze pobierają ten sam pokarm co larwy i spotykane są w magazynach przez cały rok głównie jednak w kwietniu i maju oraz w sierpniu i wrześniu. Samice składają jaja najczęściej nocą bezpośrednio na produkty pokarmowe. Jedna samica może złożyć do 100 jaj. W 20ºC i 70 % wilgotności względnej rozwój embrionalny trwa 15 dni, larwalny 118 dni, a poczwarkowy 15 dni. W 15ºC rozwój jednego pokolenia trwa 250-350 dni. Chrząszcze po wyjściu z poczwarki przebywają przez jakiś czas w osłonce poczwarkowej i mogą przez długi okres czasu nie pobierać pokarmu.

Szkodnik stwierdzany na produktach spożywczych, nasionach, ziarnie, otrębach, kazeinie, kakao, może uszkadzać materiały jedwabne, wełniane, pierze, gąbkę, papier, martwe owady. Gatunek kosmopolityczny, nie spotykany w klimacie tropikalnym. Z uwagi na długi okres rozwojowy nie ma znaczenia gospodarczego i jego zwalczanie przeprowadza się rzadko.