DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Rogatek spichrzowy (Gnathocerus cornutus Fabr.)
     
 
Rogatek spichrzowy (Gnathocerus cornutus Fabr.) Drukuj

Długość ciała 3,5-4,5mm, ubarwienie rdzawe, lśniące. Wyraźny dymorfizm płciowy - na czole u samca dwa rogi, a szczęki przekształcone w dwa mocne haki. Czułki u samców i samic sięgają do połowy przedtułowia i mają segmenty regularnie zwiększające się ku końcowi. Samice rogatka spichrzowego można odróżnić od chrząszczy trojszyka ulca i gryzącego po kształcie wyrostka chitynowego między biodrami pierwszej pary odnóży. Larwa koloru żółtego, głowa brązowa, końce szczęk prawie czarne, dorasta do 10mm długości. Na bokach ciała na każdym segmencie występuje po 6 szczecinek, a na końcu odwłoka hakowaty wyrostek skierowany ku górze.

Poczwarka długości 3,5-4,5 mm, zaraz po wyjściu z jaja jest żółta, pod koniec rozwoju brązowa, spoczywa w kokonie zbudowanym z resztek pokarmu i kału.

Dorosłe owady żyją około 10 miesięcy, samica składa w tym czasie do 400 jaj. Rozwój jednego pokolenia trwa w warunkach temperatury pokojowej około 7 miesięcy. Optymalne warunki do rozwoju szkodnika to 30ºC i 75-85% wilgotności względnej. Larwy zjadają jaja i formy larwalne innych szkodników.

Występuje w magazynach zbożowych na całym świecie, pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Środkowej.