DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Rozpłaszczyk rdzawy (Cryptolestes ferruginesus Steph.)
     
 
Rozpłaszczyk rdzawy (Cryptolestes ferruginesus Steph.) Drukuj

Chrząszcz długości 1,5-2,5 mm, barwy brązowej z delikatnym połyskiem. Ciało mocno spłaszczone, pokryte delikatnymi punktami i delikatnymi, jasnymi włoskami. Przedplecze prawie kwadratowe, z dwiema podłużnymi liniami na bokach. Długość pokryw jest 2,25 razy większa od szerokości. Odnóża jaśniejsze od reszty ciała, stopy samca 4-członowe, samicy 5-członowe. Jajo koloru białego, 0,7 x 0,2 mm. Larwa po wyjściu z jaja długości 0,7 mm, dorosła około 4 mm koloru białożółtego z brązową głową i ostatnim segmentem odwłoka. Poczwarka biała zawsze spoczywa w kokonie.

Chrząszcze mogą żyć od kilku miesięcy do jednego roku, samice składają jaja bezpośrednio na produkty w liczbie około 6 dziennie, ogółem około 300 sztuk. Chrząszcze dobrze latają. Larwy po wyjściu z jaja rozpoczynają żerowanie w okolicy zarodka, lub na ziarnach uszkodzonych mechanicznie (przełamane lub zmiażdżone). Czas rozwoju jaja w 27ºC i 75% wilgotności względnej wynosi 5 dni, larwy 22 dni i poczwarki 6 dni. Tak więc rozwój jednego pokolenia na mące, otrębach i zarodkach pszennych może zakończyć się po 33 dniach. W ziarnie nieuszkodzonym rozwój jest możliwy, ale w warunkach optymalnych trwa co najmniej 76 dni. Larwy przechodzą 4 linienia i przed przepoczwarczeniem budują kokony z resztek pożywienia i kału. W naszych warunkach mogą rozwinąć się 3 pokolenia w roku. W przypadku masowego wystąpienia, pryzma ziarna lub opakowania produktu pokryte są brązową, połyskującą warstwą chrząszczy.

Groźny szkodnik ziarna  i produktów pochodzenia zbożowego. Często występuje razem ze szkodnikami pierwotnymi (wołek zbożowy). Larwy mogą zjadać jaja innych szkodników magazynowych, a w warunkach naturalnych spotykany był w chodnikach korników.

Gatunek kosmopolityczny, często spotykany w magazynach w strefie klimatu umiarkowanego.