DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Skośnik zbożowiaczek (Sitotroga cerealella Ol.)
     
 
Skośnik zbożowiaczek (Sitotroga cerealella Ol.) Drukuj

Motyl o rozpiętości skrzydeł około 15mm i długości ciała około 6mm. Przednie skrzydła wąskie, ostro zakończone z długą frędzlą, koloru szarożółtego. Tylne koloru szarego z ciemniejszymi plamkami. Koniec tylnego skrzydła wyciągnięty w charakterystyczny ząbek, który jest wyraźną cechą rozpoznawczą. Czułki nitkowate, krótsze od przedniej pary skrzydeł.

Jajo jest owalne o wymiarach 0,6 X 0,3mm, zaraz po złożeniu białe, potem pomarańczowe.

Gąsienica po wyjściu z jaja długości około 1mm, barwy różowo żółtej z brązową głową, pokryta jest długimi włoskami i posiada 8 par odnóży. Długość ciała gąsienicy L2 -1,6mm, L3 -4,3mm, L4 -7mm. Gąsienica dorosła jest koloru białego, walcowata z 3 parami bardzo słabo widocznych odnóży tułowiowych. Na każdej posuwce odwłokowej znajdują się 2-4 haki.

Poczwarka długości do 5mm, początkowo jasnożółta, z czerwonymi oczami, później barwy brązowej. Zawsze ukryta jest wewnątrz ziarna, w którym żerowała gąsienica.

Motyle po wyjściu z poczwarki przystępują do kopulacji i składania jaj. Samice produkują feromon płciowy, którym jest związek (Z,E)-7,11- octan heksadekadienolu. Jaja składane są bezpośrednio na ziarno pojedynczo lub grupami po kilkanaście sztuk. Ogółem jedna samica może złożyć 200-300 jaj. Gąsienice po wyjściu z jaja wgryzają się do wnętrza ziarna i tam przechodzą cały rozwój. W jednym ziarnie pszenicy do stadium poczwarki dochodzi jedna gąsienica, w kukurydzy natomiast może się rozwinąć kilka osobników. Krótko przed przepoczwarczeniem gąsienica wygryza okrągły otwór w ziarnie i zamyka go gęstą przędzą. Przez otwór ten wychodzi z ziarna motyl. Rozwój wszystkich stadiów jest możliwy w zasięgu temperatury od 16 do 34ºC (optimum dla rozwoju wypada w okolicy 30ºC). W warunkach optymalnych (30ºC i 75% wilgotności względnej) czas rozwoju jednego pokolenia trwa 30 dni. Gatunek występuje stale w strefie tropikalnej i subtropikalnej, skąd z produktami spożywczymi jest rozwlekany po całym świecie. Na południu Europy może także rozwijać się na uprawach zbóż w polu.