DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Skórek zbożowy (Trogoderma granarium Ev.)
     
 
Skórek zbożowy (Trogoderma granarium Ev.) Drukuj

Długość ciała chrząszcza 1,5-3,0mm, samice są nieco większe od samców. Pokrywy rdzawobrunatne z żółtymi włoskami pokryte plamkami, głowa i przedplecze ciemniejsze, czasem prawie czarne.. Czułki 11 członowe, buławka samców 5 członowa, samic 4 członowa. U niektórych okazów stwierdzono czułki 9 lub 10 członowe. 

Jajo koloru białego 0,6-0,8mm długości z charakterystycznym pęczkiem włosków na jednym końcu.

Larwa po wyjściu z jaja długości 1,8mm, przed przepoczwarczeniem osiąga długość 4,0-4,5mm. Ubarwienie larwy żółte lub żółtobrunatne, całe ciało równomiernie pokryte szczecinkami. Na końcu odwłoka  pęczek mocnych włosków strzałkowych, które przy dotknięciu larwy bardzo łatwo odłamują się.

Poczwarka długości około 4mm, barwy żółtej, pokryta krótkimi włoskami, wierzch ciała gładki .

Samice zaraz po wyjściu z poczwarki zaczynają produkować feromon płciowy.

Samice składają jaja bezpośrednio na produkty, w czasie 7-9 dni, w liczbie 43-53 maksymalnie 147. Samce żyją 7-12 dni. Chrząszcze przez całe życie nie pobierają pokarmu. Składanie jaj odbywa się w temperaturze powyżej 20º C niezależnie od wilgotności względnej powietrza. Liczba generacji zależy od temperatury otoczenia i wilgotności i w sprzyjających warunkach może wynieść 4-7 pokoleń w roku.

Po osiągnięciu pełnych rozmiarów larwy często zdarza się , że przechodzą w stan diapauzy i nie przepoczwarczają się.

 Szkodnik rozprzestrzenia się biernie z porażonymi produktami, na opakowaniach, środkach transportu i ubraniach robotników. Szkodnik przenoszony również w pustych ładowniach statków i w samolotach.

Produktami żywicielskimi skórka zbożowego są: ziarno pszenicy, jęczmienia, owsa, żyta, ryżu i sorgo, produkty przemiału ziarna, nasiona roślin strączkowych, lnu i pomidorów, makuchy, pasze, orzechy arachidowe, słoma i siano, kopra, makaron, suszone owoce, mączka rybna, ser, kazeina.

Z uwagi na możliwość ekspansji, wytrzymałość na niskie temperatury i brak pokarmu znajduje się na liście kwarantannowej.