DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Trojszyk większy (Tribolium destructor Uyttenb.)
     
 
Trojszyk większy (Tribolium destructor Uyttenb.) Drukuj

Chrząszcz długości 4,5-5,7 mm i 1,4-1,8 mm szerokości, czarny lub ciemno brązowo-czarny z połyskiem, tylko końce czułków jaśniejsze. Czułki 4-11 członowe, z których 5 lub 6 członów równomiernie rozszerza się ku końcowi. Oczy podzielone i w najwęższym miejscu występuje 1 lub 2 fasetki. Przedplecze błyszczące z głębokimi i dużymi punktami. Pokrywy wydłużone o bokach równoległych .

Jajo 0,7mm długości i 0,41 mm szerokości, białe. Larwa do 10 mm długości, koloru ciemno żółtego .Poczwarka do 6 mm długości koloru białego.

W temperaturze pokojowej chrząszcze mogą żyć 290 do 730 dni, wyjątkowo nawet 4 lata. Larwy i chrząszcze mogą zjadać martwe owady innych gatunków (np. mklika mącznego) i mogą przechodzić na nich pełny rozwój. Gatunek często spotykany w mieszkaniach i sklepach, gdzie rozwija się na resztkach produktów spożywczych. Larwy ostatniego stadium chętnie wędrują przed przepoczwarczeniem i uszkadzają korek, papier, drewno.

Trojszyk większy w zakresie temperatury od 0,5 do -50C ginie po 1 miesiącu, w 3,50C po 40 dniach i w -20C po 10 dniach. Gatunek ten jest odporny na brak pokarmu i niską wilgotność.