DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Wołek kukurydzowy (Sitophilus zeamais Motsch.)
     
 
Wołek kukurydzowy (Sitophilus zeamais Motsch.) Drukuj

Długość ciała 3,5-5,0 mm, ubarwienie czerwonawo-brązowe lub ciemno-brązowe. W 96% przypadków łączna długość przedplecza i pokryw jest większa od 3 mm, a maksymalna szerokość przedplecza większa niż 1 mm. Głowa wyciągnięta w wyraźny ryjek, na końcu którego znajduje się aparat gębowy. Czułki buławkowate kolankowato zagięte. Na przedpleczu okrągłe zagłębienia  w części środkowej nieco gęściej ułożone (powyżej 20 szt.) niż u wołka ryżowego do 20 szt.. Na przedpleczu wołka zbożowego zagłębienia mają kształt owalny. Pokrywy barwy brązowo-czarnej, lśniące, z rzędami punktów, na każdej pokrywie 2 plamki barwy pomarańczowej. Plamki są wyraźniej zaznaczone niż u wołka ryżowego Skrzydła drugiej pary dobrze rozwinięte (w przeciwieństwie do wołka zbożowego).

Jajo wymiarach 0,65-0,70mm, białe, lśniące, owalnego kształtu, zawsze składane jest do wnętrza ziarna.

Larwa -beznoga, łukowato zgięta, koloru białego z ciemniejszą głową, dorasta do 2,0mm długości.

Poczwarka typu wolnego, biała, z dobrze widocznymi zawiązkami skrzydeł drugiej pary, zawsze spoczywa wewnątrz ziarna. Poczwarka wołka zbożowego nie ma zawiązków skrzydeł lotnych.

Rozwój wołka kukurydzowego może przebiegać w zakresie temperatury od 17 do 34ºC (optimum 27 - 31ºC) i w wilgotności względnej powietrza 45-100% (optimum 70%).

Szkodnik występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej (Indie, Środkowa i Południowa Azja, Meksyk, południowe stany USA, Argentyna, Chiny). W wielu podręcznikach podawany jako kosmopolityczny. Jest groźnym szkodnikiem ziarna zbóż w Australii, w Meksyku, Afryce, Indiach, Azji Południowo-Wschodniej.