DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Zadarlica spiżarnianka (Pyralis farinalis L.)
     
 
Zadarlica spiżarnianka (Pyralis farinalis L.) Drukuj

Rozpiętość skrzydeł motyla wynosi około 25 mm, długość ciała 12 mm. Skrzydła przednie w części nasadowej i zewnętrznej są brunatnofioletowe, środek żółtawoszary, oddzielony od pozostałych części białymi poprzecznymi liniami. Tylne skrzydła oliwkowo szare z dwoma poprzecznymi, białymi pasami w części środkowej.

 

Jajo jest owalne o wymiarach 0,6x0,4 mm. Gąsienica zaraz po wyjściu z jaja jest różowa, potem brudno biała, dorasta do 25 mm długości. Głowa i ostatni segment odwłoka są brązowe. Po bokach ciała znajdują się drobne, skąpo owłosione brodawki. Poczwarka ciemno brązowa, długości około 12 mm.

Motyle pojawiają się w magazynach od maja do sierpnia. Samica składa około 120 jaj w grupach po kilkanaście sztuk, na wilgotne produkty, opakowania lub ściany. Gąsienice żerują gromadnie, po kilka w rurkowatym oprzędzie. W miesiącach letnich rozwój gąsienic trwa około 2 miesięcy, mogą także zimować do maja następnego roku. W lokalach ogrzewanych rozwój może odbywać się przez cały rok. Przed przepoczwarczeniem gąsienice opuszczają oprzędy i wędrują po ścianach. Szkodnik rozwija się na wilgotnym ziarnie, słomie i sianie. Gatunek kosmopolityczny, w naszym kraju bardzo pospolity, lecz nie występuje w dużych liczebnościach.