DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Ziarnojad brazylijski Spermophagus subfasciatus Boh.
     
 
Ziarnojad brazylijski Spermophagus subfasciatus Boh. (=Zabrotes subfasciatus Boh.) Drukuj

Samice koloru oliwkowo-brązowego mają długość 2,0-2,2 mm, samce szare lub jasnobrązowe długości 1,6-1,8mm. Głowa szeroka, prawie trójkątna, bez przewężenia za oczami występującego u innych gatunków strąkowców, czarna z delikatnymi kępkami białych włosków. Czułki piłkowane, czarne tylko dwa pierwsze człony koloru czarnego. Przedplecze szerokie zaokrąglone z przodu, tylne kąty ostro zakończone. Pokrywy krótkie, ich długość jest nieco większa od maksymalnej szerokości. Odnóża ciemnobrązowe z jaśniejszymi stopami, kolce na wierzchołkach tylnych goleni żółtoczerwone.

Jajo jest płaskie, okrągłe, białe, średnicy 0,4-0,6mm. Larwa I stadium nie ma odnóży w przeciwieństwie do innych gatunków strąkowców i kształtem przypomina larwę dorosłą.

Samice składają jaja na suchych nasionach fasoli zaraz po wyjściu z poczwarek przyklejając je do podłoża. Samica składa przeciętnie 20-30 jaj. Larwa żeruje wewnątrz nasion, przepoczwarczenie następuje w kokonie zbudowanym z resztek pokarmu i kału. Rozwój może przebiegać w zakresie temperatury od 19 .do 35ºC. W temperaturze 31,5ºC pełny cykl rozwojowy trwa 23-31 dni, w 18-20ºC - 3-4 miesiące. Oprócz fasoli może atakować groch, soję i nasiona innych motylkowatych.

Szkodnik pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, obecnie szeroko rozprzestrzeniony w strefie klimatu ciepłego. W Europie może się rozwijać tylko w pomieszczeniach ogrzewanych.