DERCOL arrow SZKODNIKI arrow Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum L)
     
 
Żywiak chlebowiec (Stegobium paniceum L) Drukuj

Chrząszcz długości 2-5mm, barwy czerwonobrązowej, całe ciało pokryte żółtawymi włoskami. Czułki nitkowate 11-członowe. Przedplecze jest mocno sklepione, delikatnie punktowane, u podstawy równe szerokości pokryw. Na pokrywach dołki ułożone w regularne podłużne linie. Samce nieco mniejsze od samic. Chrząszcze są aktywne wieczorem i w nocy.

Jajo w kształcie cytryny, koloru białego, długości 0,4 mm. Larwa po wyjściu z jaja ma długość 0,4 mm, dorosła około 5 mm. Larwa jest pędrakowato zgięta, z nabrzmiałym odwłokiem. Ciało larwy jest białe i pokryte delikatnymi włoskami. Dobrze widoczne żuwaczki są koloru brązowego. Na końcu tułowia i na pierwszych sześciu członach odwłoka występują dwa rzędy małych kolców. Poczwarka ma 4 mm długości i ukryta jest w kokonie zbudowanym przez larwę z resztek pokarmu i kału. Chrząszcz po wyjściu z poczwarki przez kilka dni przebywa w kokonie. Osobniki dorosłe nie pobierają pokarmu, po kopulacji i złożeniu jaj przelatują najczęściej na okna lub do lamp i tam giną. Długość życia chrząszczy zależy od temperatury i w warunkach pokojowych może wynosić około 80 dni. Samica składa jaja w złożach na produktach spożywczych lub opakowaniach. Płodność jednej samicy nie przekracza 100 jaj. Optimum cieplne do składania jaj wynosi 22,5ºC.

Szkodnik dobrze znosi niską temperaturę i w 0ºC wszystkie stadia mogą przeżyć około 7 dniową ekspozycję. Może występować w gniazdach ptaków, gdzie przeżywa okres zimy.

Jest gatunkiem kosmopolitycznym występującym w Ameryce Północnej i Europie, jest całkowicie przystosowany do życia w pomieszczeniach zamkniętych. Może rozwijać się we wszystkich produktach pochodzenia roślinnego - produkty zbożowo-mączne, pieczywo, przyprawy, suszone owoce, zioła, zbiory botaniczne, sporadycznie w produktach zwierzęcych. Z uwagi na ukryty tryb życia larw ich obecność wykrywana jest zbyt późno, lepsze wyniki daje wystawianie pułapek świetlnych i lepowych, do których przylatują chrząszcze.